Skip to content
logo_kupele

Kúpeľná liečba

stranka_w_marina_044

stranka_w_marina_021

stranka_w_marina_038

Kúpeľná liečba

Špecializovaný liečebný ústav Marína, š.p. Kováčová má za sebou 40-ročnú históriu. Počas celej doby existencie tohto zariadenia je využívaný ako kúpeľno-rehabilitačné zariadenie pre pohybovo postihnuté deti, od roku 2004 aj pre podobne postihnutých dospelých pacientov. Ich rehabilitácia vyžaduje komplexný individuálny prístup s cieľom redukovať poškodenie pacienta, jeho obmedzenú pohyblivosť a handicap, zlepšiť jeho funkčné schopnosti.

Liečia sa tu deti s neurologickými a ortopedickými diagnózami podľa platného indikačného zoznamu od 1. do 18. roku života (indikačné skupiny XXI, XXVI, XXVII) a dospelí pacienti s neurologickými a ortopedickými diagnózami (I, VI, VII).

Z neurologických diagnóz sú najčastejšie liečené deti postihnuté detskou mozgovou obrnou (všetky formy), degeneratívne ochorenia mozgu a miechy, svalové ochorenia, poškodenia periférnych nervov, atď. Z ortopedických diagnóz skoliózy, pooperačné a poúrazové stavy. Z ďalších indikácií je to Morbus Perthes – odumretie hlavice stehnovej kosti, kde je nutná dlhodobá liečba.V našom ústave sa ďalej liečia deti s reumatologickým ochorením, u ktorých je nutné pravidelné cvičenie pre udržanie dobrej pohyblivosti kĺbov a zabráneniu vzniku deformít. V prípade potreby sa liečia deti v sprievode rodičov a je možný aj opakovaný pobyt. Výsledky liečby sú optimistické, detskí pacienti najviac obľubujú kúpanie v minerálnej vode (bazény, vane s termálnou vodou, perličkový kúpeľ, Hubbardov kúpeľ, podvodná masáž, vírivý kúpeľ, škótske streky). Z rehabilitačných techník využívame všetky dostupné metodiky vhodné pre uvedené diagnózy. Okrem vodoliečby a rehabilitácie deti môžu navštevovať ďalšie oddelenia: elektroliečba – magnetoterapia, nadštandartná laseroterapia a liečba prácou – ergoterapia. Poskytujeme aj logopedickú starostlivosť, poradenstvo liečebného pedagóga a psychológa. V ústave je základná škola s vyučovaním cudzích jazykov, špeciálna škola, materská škôlka a školský klub.

Najčastejšie diagnózy dospelých pacientov sú stavy po cievnej mozgovej príhode, vertebrogénne bolestivé syndrómy, stavy po operačných náhradách kĺbov, iné poúrazové a pooperačné stavy, reumatologické ochorenia a ďalšie (podľa priloženého indikačného zoznamu). Dospelí pacienti sú ubytovaní v rekonštruovaných izbách s príslušenstvom (WC, sprcha, TV). Všetky procedúry sú v jednom komplexe budov, dostupné „suchou nohou“, čo ocenia ťažšie pohybliví pacienti najmä v zimných mesiacoch. Celý komplex je bezbariérový, vybavený dostatočným počtom výťahov; súčasťou komplexu je aj uzavretý „areál oddychu“ uprostred krásnej prírodnej scenérie.

Uložiť

Uložiť