SHIATSU PRE FYZIOTERAPEUTOV v Špecializovanom liečebnom ústave Marína, Kováčová

shiatsu

Seminár sa uskutoční pod vedením Mgr. Zuny Vesan Kozánkovej 7. – 11. novembra 2022. 

Cena
239 € / fyzioterapeuti registrovaní v Slovenskej komore fyzioterapeutov dostanú za účasť na tomto vzdelávaní 36,5 kreditov

Shiatsu je japonská masážno-pohybová technika ošetrenia, ktorá má svoj teoretický základ v princípoch tradičnej čínskej medicíny. Zároveň čerpá z poznatkov západnej fyziológie a psychológie. Jej praktizovanie je bežné nielen v Japonsku, ale po celom svete. Je vynikajúcou a vyhľadávanou metódou aj v problematike ochorení pohybového aparátu.

Vynikajúco pôsobí napr. u psychosomatických problémoch, v prevencii pri bolestiach chrbtice, kĺbov, svalov, šliach a pod., ale pomáha aj pri rekonvalescencii (napr. po operácii chrbtice, výmene kĺbov, po úrazoch). Má vplyv na liečbu chronických ochorení vnútorných orgánov, spôsobujúcich napr. tráviace ťažkosti, problémy s dýchacím, kardiovasculárnym a urogenitálnym systémom. Široké pole pôsobenia má aj v športovom lekárstve. Okrem toho slúži aj pri pocitoch únavy a nedostatku energie, dokáže pôsobiť relaxačne a to s dlhodobo pretrvávajúcim účinkom.

Shiatsu úspešne ruší umelé bariéry medzi západnými a východnými liečebnými prístupmi. Ako masérska technika nepracuje len so svalmi ako pri klasickej masáži, ale ovplyvňuje a harmonizuje energiu (Ki), čím odstraňuje energetické bloky, ktoré spôsobujú bolesti a následne choroby.

Shiatsu pracuje so systémom akupunktúrnych dráh a bodov. Dráhy pretkávajú celé fyzické telo a tokom energie vyživujú svaly, kosti, šľachy, väzy, fascie, kĺby, chrupavky, kožu a vnútorné orgány. Touto sieťou sú orgány prepojené s týmito tkanivami, preto poznať a využívať ich vzťah môže byť obohacujúcim prvkom pre každého terapeuta.

Čo nás na tomto seminári čaká:
– v teórii aj praxi spoznáme akupunktúrne dráhy a ich vplyv na stav kĺbov, svalového tonusu, či držania tela
– naučíme sa vyhľadať a používať akupunktúrne body, ktoré je vhodné ovládať vo fyzioterapeutickej praxi
– teoreticky a hlavne prakticky spoznáme princíp a mechanizmus energie Ki, tri úrovne človeka a princíp vzájomnosti medzi jin a jang v terapeutickej praxi
– spoznáme a naučíme sa využívať základné vzťahy medzi fyzickými štruktúrami (kosti, svaly, šľachy…) a orgánmi cez teóriu päť fáz (päť elementov), pretože dobrý stav orgánov je v liečbe pohybových problémov podporou
– pre fyzioterapeutov špeciálna práca s ďalšou úrovňou meridiánového systému, so šľachovo-svalovými dráhami, povrchovou úrovňou energetickej siete, detailne prepojenou s konkrétnymi svalmi a svalovými skupinami.
 konkrétne ošetrenia pri týchto diagnózach (z celej ponuky vyberám napríklad): bolesti chrbtice, degeneratívne ochorenia lumbálnej a sacrolumbálnej chrbtice, kostrčový syndróm, ischias, protrúzia platničiek, zápal achillovej šľachy a jej pooperačné stavy (nadtrhnutá a pretrhnutá achillova šľacha), bolesti bedrového kĺbu, coxartróza, ischias, bolesti ramena z jednostranného preťažovania, syndróm zmrznutého ramena, artritída, cervicobrachiálny syndróm, bolesť v slabinách, chronická bolesť priťahovačov stehna, atrofia stehenného svalstva, bolesti, poúrazové a pooperačné stavy kolien, bolesti a degeneratívne ochorenia krčnej chrbtice
– študenti dostanú skriptá a seminár sa bude nahrávať, takže budú mať prístup aj na videozáznamy

Kurz je samozrejme otvorený aj pre iných praktikov (teda nielen pre fyzioterapeutov). Môžu sa ho zúčastniť napríklad aj praktici shiatsu, ktorí si chcú rozšíriť svoje znalosti zo shiatsu aj o oblasť ich rozšírenia do sveta fyzioterapie alebo rehabilitační lekári.

Rozvrh
pondelok – piatok
7,30 – 8,00 – príchod (a v pondelok zápis)
8,00 – 11,00 – teória a prax
11,00 – 12,00 – obedná pauza
12,00 – 16,00 – teória, prax, opakovanie, diskusia
16,00 – 17,00 – možnosť zúčastniť sa výuky Makko-ho cvičení s meridiánmi

Pre prihlásenie na seminár Vám prikladáme link

shiatsu pre fyzioterapeutov – Shiatsu (shiatsu-terapie.sk)