Liečba bolesti biodermálnou niťou.

 

Biodermálne nite možno využiť ako v estetickej medicíne, tak aj v rehabilitácii , kde sa využívajú hlavne na ovplyvnenie bolesti. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že indikácie používania tejto formy akupunktúry sú rovnaké , ako pri bežnej akupunktúre. Sú však oblasti, kde pomocou tejto techniky získame rýchlejšie a lepšie výsledky ,  ktoré sú založené na dlhodobej stimulácii aktívnych bodov a procesov súvisiacich so zavedením cudzieho materiálu.

Biodermálne nite
v niektorých indikáciách aplikujeme čo najbližšie k bolestivým miestam. Ide o rozpustné vstrebateľné biodermálne nite, ktoré predstavujú novinku v ošetrení tela a tváre ako aj v rehabilitačnom ošetrení. Ihlové systémy sa skladajú z jednorázovej ihly , ktorá slúži na zavedenie nite z prírodných biopolymérov, ktoré sú kompatibilné s ľudským tkanivom a preto nevyvolávajú alergické reakcie. V organizme sa niť postupne vstrebe ( 5-7 mesiacov) , pričom dochádza k aktivácii tvorby kolagénu a vytvára sa kolagénová mriežka. Pred ošetrením je možné (ale nie je nutné) použiť lokálne anestetikum v podobe krému . Zákrok je takmer nebolestivý, vykonáva sa ambulantne a trvá približne 30 – 90 minút. Miesto vpichu sa hojí rýchlo.

Tu sa otvára veľké pole možností ovplyvnenia bolesti zavedením biodermalnych nití do bodu najvýraznejšej bolestivosti. Po zavedení dochádza k zmierneniu bolesti hneď po aplikácií. Výhodou zavedených biodermálnych nití je ich dlhodobé vstrebávanie a tým aj ich trvajúci efekt.


Základ tejto metódy vychádza z orientálnej medicíny, hlavne z akupunktúry. Využívajú sa postupy založené na stimulácii akupunktúrnych bodov, spúšťacích „trigger points“. Dobré výsledky metódy sú založené na dlhodobejšej stimulácii aktívnych bodov a procesov súvisiacich so zavedením biodermálnej nite. Výhodou terapie je, že pacient nemusí absolvovať terapiu pravidelne každý týždeň, ale intervaly ošetrenia sa môžu predĺžiť až na 1x do mesiaca.

Vedľajšie účinky:
Po ošetrení sa môžu tvoriť modriny a prechodný opuch. Náchylnejšia oblasť k tvorbe modrinek je najmä okolo očí a čela. Zvýšená citlivosť v ošetrenej oblasti, ktorá môže pretrvávať niekoľko dní,
u citlivých jednotlivcov a v oblasti ošetrenia dolnej čeľuste až 2 týždne. Klient môže mať v mieste aplikácie pocit pichania, pocit cudzieho telesa, ktorý časom vymizne.

Kontraindikácie: Tehotenstvo, poruchy zrážania krvi, onkologické ochorenia, infekcia v mieste aplikácie, nereálne očakávanie.

Ošetrenie nie je vhodné u klientov, ktorí trpia na:
akékoľvek infekčné ochorenia, psychické poruchy, tvorbu keloidných jaziev, u tehotných, u klientov trpiacich na ochorenia krvi, vykazujúcich akútne nádorové ochorenia, systémové ochorenia.

Obmedzenia po zákroku: Po dobu 7 dní sa neodporúča sauna, bazén, tvárová gymnastika, žuvanie tuhých a veľkých súst, zdvíhanie ťažkých bremien, cvičenie,  liftingová masáž.

 

Príklady využitia biodermálnych nití:

  • športové úrazy
  • chronické bolestivé stavy pohybového aparátu-kĺby,
  • aplikácia do spúšťacích bodov vo svaloch, 
  • spastických oblastí, 
  • bolesti chrbtice, 
  • radikulopatie, 
  • kontraktúry svalov, 
  • tenisový lakeť, 
  • zmrznuté rameno, 

nestabilita v oblasti členka a iné.