Nová procedúra v Maríne – McKenzie.

McKenzie diagnostická metóda Mechanickej Diagnostiky a Terapie (MDT) je medzinárodne uznávaná metóda liečby bolesti chrbtice a kĺbov, vynájdená novozélandským fyzioterapeutom Robinom McKenziem. Používaná je terapeutmi viac ako 30 rokov, v 36 krajinách sveta. Je založená na filozofii aktívneho prístupu pacienta k terapii. Je jednou z najviac vedecky podložených liečebných konzervatívnych metód. Výskumy lekárov ako aj skúsenosti fyzioterapeutov spoločne dlhodobo potvrdzujú účinnosť terapie.

Kľúčovým je vstupné vyšetrenie pre stanovenie biomechanickej diagnózy, na základe ktorej je stanovený presný liečebný plán, t.j. súbor cvikov, ktoré pacient vykonáva niekoľkokrát denne v priebehu niekoľkých dní až týždňov (individuálne), a tak pacient dostáva svoju bolesť pod kontrolu, túto postupne uvoľňuje. Následne dochádza k regenerácii a uzdraveniu.

Pacient je zároveň edukovaný, ktoré polohy a pohyby pre neho nie sú vhodné v tom čase, a takisto o tých, ktoré pre neho sú vhodné. Pacient cvičí v domácom prostredí. Vďaka edukácii a cvičeniu vie preventívne zabrániť regresii bolesti, bolesť si vie uvoľniť. MDT je komplexným liečebným prístupom riešenia bolesti.

Indikácie: biomechanická bolesť chrbtice (najčastejšie počas pohybov).

Kontraindikácie: zápal, závažná spinálna patológia, malignita, cauda eqina,  infekcie, fraktúry v štádiu hojenia, ťažký neurologický deficit.

Terapia:

  • Odporúčaný počet terapií- 3-5 x.

Krok 1 – vyšetrenie

Krok 2 – klasifikácie – diagnostika

Krok 3 – Liečba

Krok 4 – Prevencia