Kneippov kúpeľ – nová procedúra v Maríne.

 

Kneippov šliapací kúpeľ je známy ako procedúra na povzbudenie krvného obehu. Striedavým ohrievaním a ochladzovaním nôh dochádza k rozšíreniu ciev, čo blahodarne pôsobí napríklad na prekrvenie končatín.

Najčastejšie nájdeme Kneippov kúpeľ v podobe bazénika s dvoma či viacerými sekciami. „Komory sú naplnené striedavo teplou 40 – 50 °C vodou a chladnejšou 10 – 16 °C vodou. Pacient najprv vstupuje do teplej vody, kde pobudne pri stálom prešľapovaní približne minútku, potom prestúpi do studeného kúpeľa, kde strávi prešľapovaním približne 30 sekúnd. Aby bola procedúra účinná, je potrebné ju zopakovať v 6 – 10 cykloch. Kneippov kúpeľ zakončíme studenou vodou.

Jednotlivé komory majú približne 30-centimetrové oddeľovacie priečky, ktoré nútia pacientov dvíhať nohy. Pre Kneippov kúpeľ neexistuje maximálne obmedzenie, podľa fyzioterapeuta je ho však vhodné absolvovať minimálne raz do týždňa.

Kneippov kúpeľ funguje na princípe otužovania. „Hlavným cieľom je povzbudenie organizmu, aby pracoval účinnejšie. Striedavé teploty vody pôsobia na nervové zakončenia, vďaka čomu sú stimulované aj mnohé vnútorné orgány. Vďaka tomu sú účinky tejto procedúry naozaj širokospektrálne. Striedavé ochladzovanie nôh spôsobuje, že sa žily rozširujú a zmršťujú, rozprúdi sa nielen krv, ale aj lymfa.

Účinky Kneippovho Kúpeľa:
-blahodarne pôsobí na poúrazové stavy v tejto oblasti
-prispieva k uvoľneniu členkov
-vynikajúco pôsobí na začínajúce kŕčové žily
-pomáha pri problémoch s nadváhou
-zmierňuje poruchy spánku
-účinkuje aj na bolesť hlavy, migrény
-pomáha pri bolestiach kĺbov
-posilňuje oslabenú imunitu
-pomáha pri prechladnutiach
-účinkuje pri srdcovo-cievnych ochoreniach
-povzbudzuje krvný obeh